Close X

Zespół Szkół Ponadpodstawowych im. Jana Kasprowicza w Nietążkowie

Facebook Psycholog Pedagog ZSP Nietążkowo Facebook Instagram

Sobota, 27 kwietnia 2024 r.
Szkolny zespół zyskuje popularność
5.01.2014 r.

Miały być warsztaty kulturalne, a wyszedł zespół muzyczny. Strefa Sacrum to grupa uczniów z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Nietążkowie. Działają od niespełna czterech miesięcy, a już dali mnóstwo koncertów.

Grupę tworzą uczniowie klas pierwszych. Skład ciągle się zmieniał, ale na stałe jest około jedenastu osób. Pochodzą z Kościana, Leszna, Osiecznej i okolic Śmigla. Każdy ma już za sobą doświadczenia muzyczne, ale w różnych gatunkach. Większość z nich mieszka w internacie. Zespołem opiekuje się polonistka Marzena Grześkowiak i ksiądz Tomasz Nowak.
- Nie było żadnych przesłuchań. Do zespołu przychodził każdy, kto miał ochotę. Spotykamy się raz w tygodniu po dwie godziny, a był czas że spotykaliśmy się dwa razy, żeby stworzyć jakiś repertuar – mówi Marzena Grześkowiak
- Skład się zmieniał. Było to uzależnione od chęci. Teraz jest jedenaścioro członków i myślę, że to już będzie stała grupa.
Nad muzycznym kształtem pracuje cały zespół, choć ksiądz Tomek stara się czasem coś podpowiedzieć: – Myślę, że oni najlepiej czują, jak chcą grać muzykę i jak chcą ją przekazywać innym. Najlepiej, kiedy wszyscy razem coś dokładamy do tego, żeby brzmienie i odbiór był dobry. Najgorzej, jak jest jedna osoba, która narzuca swój styl. Zawsze trzeba się dogadywać i wspólnie do czegoś dochodzić.

Zespół gra różne gatunki muzyczne od popowych ballad po rocka, aby każdy z członków mógł się spełnić w tym co robi. Marcin Dąbrowski, Martyna Grzesińska i Artur Dubisz przyznają, że trafili do Strefy Sacrum tak jak pozostali członkowie. Wszystko zaczęło się od warsztatów kulturalnych. Miały być rozmowy, wyjazdy do kina czy muzeum. Szybko okazało się, że dużo osób gra na instrumentach, część osób śpiewa i tak zmontował się zespół.
- Historia z nazwą jest trochę śmieszna. Nazwa zespołu brzmi Strefa Sacrum. Wiele osób pomyśli, że gramy piosenki religijne, ale znaczenie nazwy jest inne. Chodzi o to, że strefa to jest coś zamkniętego, coś naszego, w tym wypadku scena i to, ze gramy, bawimy się muzyką. Sacrum to świętość. Dla nas świętością jest muzyka. Nazwę stworzyliśmy na Festiwalu Piosenki Żołnierskiej w Lesznie – mówi Artur Dubisz – Wcześniejsze propozycje brzmiały np. Dzieci księdza, ale uznaliśmy, że to by mogło być zbyt kontrowersyjne i odpuściliśmy ten pomysł.

W najbliższym czasie Strefę Sacrum będzie można usłyszeć w niedzielę 12 stycznia podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Zespół zagra w Centrum Kultury w Śmiglu o godzinie 20:15. Grupa gra także podczas koncertów kolęd w kościołach w Śmiglu i okolicy, a także w okolicznych szkołach. Na wiosnę Strefę Sacrum będzie można usłyszeć w Kościanie.

(mon)
05.01.2014. Radio Elka



solidarni-z-ukrainą
e-dziennik   „Czas zawodowców BIS|- zawodowa Wielkopolska”|Patronat Politechniki<br />Poznańskiej

Inspektor ochrony danych
Grzegorz Król  
e-mail: iod(m)zspnietazkowo.pl


Certyfikaty i odznaczenia


Gratulacje i podziękowania


Nasi Partnerzy

zobacz »